Du är här

Vår modell

Hos oss får du mycket praktik

Vi ger dig en lärlingsutbildning där praktik (arbetsplatsförlagd utbildning) varvas med kärnämnen och karaktärsämnen på skolan. Du får omkring halva din studietid ute på en arbetsplats.
Förutom att du får komma ut till ett eller flera företag under din utbildning har även Praktiska i Örnsköldsvik verkstäder och andra praktiska miljöer inne på skolan. Vi vill ge dig chansen att kunna förbereda dig inför din praktik.

Första terminen

Under din första termin vill vi lära känna dig för att veta att du valt rätt yrkesutbildning. Du måste kunna passa tider och ha god närvaro innan du placeras på en praktikplats.
 
Praktik

Du får en eller flera handledare på arbetsplatsen som tillsammans med din karaktärs ämneslärare följer ditt arbete och dina framsteg. Vi ser också till att du följer de kurser som branschen och Skolverket kräver.
 
Kärnämnen

Självklart läser du de obligatoriska kärnämnena på skolan. Vi ger dig en hög kvalité på din gymnasieutbildning och rustar dig för eventuella fortsatta studier.
Efter dina tre år hos oss är chansen stor att du har goda kontakter från din praktikplats vilket ger dig bra möjligheter till ett jobb efter studenten. Vi ger dig möjlighet att läsa in grundläggande behörighet till fortsatta studier på universitet/högskola.

Lärlingsförsöket

Läsåret 2008/09 startade regeringen sin satsning på lärlingsutbildningar i det så kallade ”Lärlingsförsöket”. Vi kallar försöket för “Lärlingslyftet” eftersom det inte är något försök för oss då vi har arbetat med detta under 10 år. Vi har genom Lärlingslyftet stora möjligheter att göra en redan bra utbildning ännu bättre.
 

På gång på praktiska

Nyhet 2012-05-14

Våra elever på Praktiska i Jönköping som läser Inredning och design fick i uppdrag av...

Nyhet 2012-05-11
, , ,
- Vi vill möta näringslivets behov och koppla samman dessa med duktiga gymnasieungdomar som går...
Nyhet 2012-05-7
Ett samarbete mellan Praktiska i Falun och Falu kommun gjorde att förskolan i Samuelsdal fick...